Jak a proč měnit filtraci do bazénu a spa

Existuji 2 typy filtrací, společně si povíme jaké to jsou a řekneme si jak, proč a jak často měnit kartušovou filtraci, tak aby voda v bazénu či spa byla krásně čistá.

Vhodný interval pro výměnu vodních filtrů v bazénech je závislý nejen na konstrukci a objemu bazénu, ale také na typu filtrace. V případě, že používáte pískovou filtraci, zcela postačí měnit v ní písek zhruba jednou za 2 roky. Samozřejmě čím častěji jej budete proplachovat, tím delší životnost můžete očekávat. Využíváte-li moderní filtraci, nemusíte se proplachem písku vůbec zabývat, vše se děje automaticky a písek není potřeba při čištění ani vyndávat z filtrace. Situace je ale trochu komplikovanější v případě kartušové filtrace.

V kartušové filtraci je potřeba filtry měnit vícekrát za sezónu

Chcete-li v bazénu s kartušovou filtrací udržet stále kvalitní vodu, je potřeba se opravdu poctivě zaměřit na včasnou výměnu filtru. Počítejte s alespoň dvojí až trojí výměnou v průběhu jediné sezóny a podle toho se předzásobte náhradními filtračními patronami. Abyste životnost filtrační náplně do kartušové filtrace prodloužili, můžete ji pravidelně proplachovat proudem čisté vody a nechat vyschnout. Čím častěji ji budete proplachovat, tím déle pak také vydrží. Jestliže zjistíte že je filtrační vložka již zanesená a proplach nepomáhá, raději ji ihned vyměňte, než se vám voda v bazénu začne kazit.

Jak funguje kartušová filtrace?

Hlavním prvkem tohoto typu filtračního systému pro bazény je čerpadlo. To se stará o průchod bazénové vody skrz komoru obsahující filtrační vložku, která vypadá jako válec složený z filtračního papíru složeného do harmoniky. Právě na takto zkonstruovaném filtru se zachytí dobře mechanické nečistoty a čistá voda se může vrátit zpět do bazénu. Z principu fungování je jasné, že usazené nečistoty je nutné čas od času z filtru propláchnout.

Bez pravidelné údržby filtru to nepůjde

Ať již do své kartušové filtrace pořídíte jakýkoliv typ filtru, musíte počítat s tím, že je potřeba jej pravidelně udržovat v kondici. Pro údržbu filtru platí několik jednoduchých pravidel:

  • Nečistoty z filtru odstraňujte primárně pomocí tekoucí vody.
  • Po vyčištění nechte filtr vyschnout na slunci.
  • Jestliže jste filtr delší dobu nepoužívali, je vhodné jej před dalším použitím propláchnout.
  • K čištění filtru lze využít i čistící prostředky, ale pouze ty, které nevytvářejí pěnu.
  • Jako minimální interval pro čištění filtrukartušové filtraci se doporučují 2 týdny.

Jestliže víte, že máte tvrdou vodu, proplachujte filtr raději častěji. Vodní kámen na filtru totiž také udělá své, ucpe filtrační tkaninu a díky tomu sníží účinek filtrace. Důsledkem je snižování výkonu čerpadla, ale v případě spa také ucpávání hydromasážních trysek.

Jak se starat o vodu v bazénu a spa, abyste vše neponechali na filtraci?

Kartušová filtrace je obvykle již zakomponována v balení menších nadzemních bazénů, které si většina uživatelů pořizuje jako startovací. Proto je potřeba se s ní od začátku naučit pracovat a zbytečně ji nepřetěžovat. Jak na to? Naučte se pravidelně odstraňovat mechanického nečistoty, které kontaminují povrch vody. Nejčastěji jde o listí ze stromů, posekanou trávu či zbytky hmyzu. Do bazénu si ale na nohou můžeme přinést také kamínky a další nečistoty, které se usazují na dně. Na jejich pravidelné odstraňování si pořiďte praktickou síťku. Právě tyto kontaminanty totiž mohou kartušovou filtraci zanést tak, že v krátké době nebude již použitelná. Se subtilnějšími nečistotami jako například prachem, pylem či pískem by si měla i kartušová filtrace bez problémů poradit. Za účelem mechanického odstraňování nečistot větších rozměrů si můžete použít také speciální podvodní vysavač fungující na principu podtlaku. Máte-li větší bazén napojený na pískovou filtraci, můžete využít poloautomatický či plně automatický vysavač, který bude hrubé nečistoty odsávat sám. Práce mu trvá přibližně hodinu v závislosti na velikosti bazénu, a především bez vaší námahy.

Chcete v bazénu průhlednou vodu? Vsaďte na flokulatny

Jestliže jste zjistili, že voda ve vašem bazénu či spa není čistá i přesto, že vaše filtrace dostává pravidelnou péči, ještě předtím, než ji vyměníte, zkuste jí dát šanci. Zákal vody mohou způsobovat jak drobné mechanické nečistoty, které nejsou okem viditelné, tak řasy a sinice, které se v případě používání nevhodné chemie usazují na stěnách a dně bazénu. S jejich eliminací může velice efektivně pomoci vločkovač neboli flokulant, což je speciální chemický prostředek, který zařídí, že se tyto látky shluknou a klesnou na dno odkud je síťkou pak již snadno odstraníte. Aby flokulant dobře účinkoval, je potřeba dodržet odpovídající dávkování. Správně dimenzovaná filtrace a dávkování flokulantu vám ušetří práci a vy si budete moci místo vybírání nečistot z bazénu užívat v horkém létě koupání v krásně čisté vodě.

Bez chemie se čistá voda v bazénu či spa neobejde

Základem správného fungování chemické rovnováhy ve vodě v bazénu jsou látky upravující její pH tak, aby se v ní nezačaly množit nežádoucí látky a mikroorganismy. Při volbě vhodné dezinfekce vody máte možnost vybírat z jemnější a šetrnější verze úpravy s využitím kyslíku a ze silnější možnosti založené na principu chlóru. Jestliže měníte přístup k úpravě vody a přecházíte z chemie na bázi kyslíku na tu založenou na přípravcích s obsahem chloru, není nutné vodu z bazénu vypouštět, jednoduše pouze začnete používat silnější chemii. Probíhá-li změna naopak a potřebujete přejít například kvůli alergii z úpravy vody na bázi chloru na kyslíkovou chemii, je nutné alespoň polovinu vody v bazénu vypustit a zbytek naředit čistou vodou. Po několika dnech je chlór odfiltrován a vy můžete nasadit chemii na bázi kyslíku.



Související produkty