Hubice a kartáč k vysavači - klíč k dokonalému úklidu

Úklid domácnosti může být někdy výzvou, ale s vhodným příslušenstvím k vysavačům se může stát mnohem snazším a efektivnějším.

Dnes se zaměříme na dva důležité pomocníky - hubici a kartáč, které jsou klíčem k dosažení dokonalé čistoty ve vašem domově.

Samotný vysavač nestačí

I pokud doma máte extrémně výkonný vysavač, bez kvalitní hubice a kartáče vám bude k ničemu. Tyto dvě téměř nenápadné automatické součástí vysávací sestavy hrají klíčovou roli při jakémkoliv úklidu. Ať už čistíte podlahy, koberce nebo těžko přístupné mezery, hubice a kartáč jsou vašimi spolehlivými parťáky. Nezapomeňte také pravidelně čistit a udržovat i toto příslušenství. Kromě údržby hubic a kartáčů je potřeba také pravidelně měnit ve vysavači sáček a úklid si můžete zpříjemnit přidáním vůně do vysavače.

Hubice - pro čisté rohy

Hubice je jedním z nejdůležitějších příslušenství vysavače. Existuje několik různých typů hubic, každá se specializuje na jiný typ povrchu a tvar vysávaného prostoru. Jaké typy hubic k vysavači se používají nejčastěji?

 • Klasická podlahová hubice: Tato hubice je ideální pro vysávání tvrdých podlah, jako jsou dřevo, dlaždice nebo linoleum. Je vybavena měkkými štětinami, které neškrábou povrch, a zároveň účinně zachycují nečistoty.
 • Rotační hubice - Díky rotaci kartáčů dokáže rotační hubice hloubkově proniknout do koberců a odstranit z nich zanesenou špínu, prach a alergeny. Kartáče se pohybují přes vlákna koberce, což je aktivně uvolňuje a odstraňuje zadržené nečistoty. To významně zlepšuje čistící schopnost vysavače a zanechává koberce čisté a svěží.
 • Kobercová hubice: Pokud máte v domácnosti koberce nebo koberečky, kobercová hubice je nezbytným pomocníkem. Je vybavena rotačními kartáči, které pronikají do hloubky koberce a účinně odstraňují prach, chlupy a nečistoty.
 • Malá hubice se štěrbinovým nástavcem: Tento typ hubice je skvělý pro vysávání těžko přístupných míst, jako jsou rohy, mezery mezi polštáři na pohovce nebo za nábytkem. Díky svému úzkému tvaru dokáže důkladně vysát i ty nejmenší štěrbiny.
 • Měkká nástavcová hubice: Pro citlivější povrchy, jako jsou jemné čalounění, závěsy nebo polštáře, je měkká nástavcová hubice ideální volbou. Je vyrobena z jemného materiálu, který chrání povrchy před poškrábáním, a zároveň je schopna efektivně odstranit prach a nečistoty.

Kartáč - pro úklid do hloubky

Kartáč je dalším užitečným příslušenstvím, které pomáhá dosáhnout dokonalého vysátí. Jeho štětiny nebo vlákna jsou navrženy tak, aby hloubkově vyčistily různé povrchy a materiály. Jaké existují typy kartáčů a k čemu se dají použít?

 • Tvrdý kartáč: Tento kartáč je vhodný pro odstraňování zaschlých skvrn a odolných nečistot z pevných povrchů, jako jsou dlaždice v koupelně či kuchyni. Jeho pevné štětiny dokáží důkladně vyčistit i ty nejtvrdší nečistoty.
 • Jemný kartáč: Pro citlivější povrchy, jako je například dřevo, sklo nebo elektronika, je jemný kartáč nezbytný. Jeho jemné štětiny umožňují čištění bez rizika poškrábání nebo poškození povrchu.
 • Kombinovaný kartáč: Některé vysavače nabízejí kartáč, který kombinuje tvrdé a jemné štětiny v jednom. Tento multifunkční kartáč je skvělým řešením pro různé úklidové potřeby a umožňuje přizpůsobit se povrchu, který čistíte.

Klíčovou zásadou při používání hubice a kartáče je přizpůsobit je povrchu, který čistíte. Během úklidu vysávejte pomalu a důkladně, abyste měli jistotu, že jste odstranili veškeré nečistoty.

Jak čistit hubice a kartáče k vysavači?

Správná údržba hubic a kartáčů k vysavači je klíčová pro zachování jejich odpovídajícího výkonu. Pravidelné čištění nejen prodlužuje jejich životnost, ale také zabraňuje šíření nečistot při každém použití. Jak tedy správně vyčistit hubice a kartáče?

 1. Odstraňte zbytky hrubých nečistot: Před čištěním je důležité odstranit z hubic a kartáčů veškeré zbytky nečistot, jako jsou vlasy, nitě nebo zvířecí chlupy. Použijte vhodný nástroj, abyste odstranili veškeré nečistoty, které se zachytily mezi štětinami.
 2. Proveďte suché čištění: Po odstranění většiny nečistot můžete hubice a kartáče očistit suchým způsobem. Jemně vyškrábejte zbytky prachu a nečistot.
 3. Umyjte hubice a kartáče: Pro důkladnou hygienu je důležité hubice a kartáče pravidelně omývat vlhkou houbičkou. Zkontrolujte nejprve návod k vysavači, abyste zjistili, zda jsou tyto součásti voděodolné.
 4. Nechte hubice a kartáče dobře vyschnout: Po opláchnutí je nechte volně uschnout na vzduchu. Nepoužívejte je, dokud nejsou zcela suché. Jen tak zabráníte vzniku plísní nebo nepříjemného zápachu.

Mohlo by vás zajímat: Tipy a triky při péči o vysavačSouvisející produkty