Voda z filtrační konvice je mnohem chutnější, ale také bezpečnější pro přímou konzumaci než voda natočená přímo z kohoutku. Právě to je důvod, proč ji mnozí pediatrové doporučují.
Voda je základem našeho života a bez jejího přispění by nebyla možná samotná naše existence. Zatímco bez potravy vydržíme asi 35 dní, bez přísunu vody se obejdeme v závislosti na teplotě jen pouhé 2 až 3 dny. Protože voda, kterou pijeme, proniká do všech našich orgánů a buněk, hraje její kvalita velmi významnou roli. Zejména pro malé děti, které by si na její pití měly zvykat již od útlého věku, je voda důležitou součástí denního příjmu tekutin. Neobsahuje cukr, který je přítomen v mnoha ovocných šťávách, a rychle a efektivně uhasí žízeň. Rodiče malých dětí se snaží pro své potomky vybrat ten nejlepší zdroj pitné vody, která by jim chutnala, poskytla základní živiny, neublížila jejich zdraví a zároveň výrazně nenarušila finanční rozpočet domácnosti.
Dětský organismus je na škodliviny rozpuštěné ve vodě citlivější
Zatímco u dospělého člověka se doporučený denní příjem tekutin pohybuje v rozmezí 2 až 3 litrů, což znamená v průměru okolo 20 až 30 ml/1 kg tělesné váhy, dítě vážící okolo 8 kg již vyžaduje přibližně 90 ml na 1 kg a kojenec s váhou okolo 5 kg dokonce až 160 ml pitné vody na kilogram. Vzhledem k tomu, že dětský organismus je náchylnější ke škodlivým látkám rozpuštěným ve vodě, je potřeba vodu pečlivě upravit a před podáním dítěti snížit na nejnižší možnou míru procentuální zastoupení nebezpečných chemických látek ve vodě se vyskytujících. Toxické sloučeniny rozpuštěné ve vodě mohou organismus dítěte poškodit mnohem intenzivněji než odolného dospělého jedince už jen proto, že procento vody v těle je u malých dětí největší. S postupujícím stárnutím se celkové procento vody v těle snižuje. Starší osoby a lidé s nadváhou pak mají vzhledem k ostatním složkám (svaly, kosti, tuk) nejméně vody. Zajímavostí je, že tělo novorozence obsahuje až 80 % vody, ve stáří se její obsah může pohybovat okolo pouhých 50 %.
Je možné pro děti používat vodu přefiltrovanou ve filtrační konvici?
Filtrovaná voda z filtračních konvic značek Dafi, Brita a Aquaphor neobsahuje chlór, těžké kovy, pesticidy, vodní kámen ani další pro tělo škodlivé látky, které se běžně vyskytují v kohoutkové vodě. Voda z filtrační konvice je díky tomu mnohem chutnější, ale také bezpečnější pro přímou konzumaci než voda natočená přímo z kohoutku. Právě to je důvod, proč ji mnozí pediatrové doporučují jako vhodnou také pro přípravu dětských pokrmů a kaší. Dětské mléko nebo kaše připravené z takto upravené vody je pro dítě rozhodně zdravější. Voda z filtrační konvice neobsahuje vodní kámen. Její čistotu lze zaznamenat i pouhým okem, změny si ale jistě všimnete především na svých spotřebičích, které se nebudou zanášet a vyžadovat čištění či opravu.
Mladším dětem i filtrovanou vodu raději ještě převařte
Dětem starším 1 roku lze dát přímo filtrovanou vodu bez převaření. Kojencům a malým dětem mladším 1 roku se doporučuje i přefiltrovanou vodu ještě převařit, čímž by se měla bezpečně zbavit všech choroboplodných zárodků. Typ filtrační konvice si můžete zvolit v závislosti na vašich požadavcích a designu své kuchyně. Pro správnou funkci vaší filtrační konvice je potřeba včas myslet na výměnu její filtrační patrony. Vybírat můžete mimo jiné také z alkalických filtrů obohacujících vodu vápenatými, draslíkovými či sodnými ionty. Na trhu existují i speciální filtrační patrony, které vodu doplňují o pro tělo tolik potřebný hořčík (Mg+).
Voda pro děti přímo z filtrační láhve?
K filtrování vody pro děti můžete kromě filtračních konvic s úspěchem využít také filtrační láhve značek Dafi, nebo Brita. Ty mohou děti používat jak doma, tak například při procházce přírodou nebo při dovádění na dětském hřišti. Děti by měly dodržovat pravidelný pitný režim, proto je dobré mít filtrační láhev po ruce prakticky nepřetržitě a dát dítěti napít kdykoliv má žízeň. Jelikož lze láhev snadno znovu plnit, je prakticky jedinou okolností, kterou potřebujete přístup ke kohoutkové pitné vodě. Naplnit si filtrační láhev můžete například i z veřejných pítek či vodovodů. Uvnitř filtračních lahví jsou filtry s aktivním uhlím, které se postarají o odstranění široké škály nečistot rozpuštěných ve vodě a o zlepšení její chuti i vůně. Filtrační láhev je skvělá nejen pro rodinný výlet, ale také pro pravidelné nošení do školy, kde pomůže vašim dětem udržet dostatečně hydratovaný organismus odolný vůči virům a bakteriím. Odpovídající příjem tekutin napomáhá také soustředění a efektivnější funkci mozku, což znamená lepší vstřebávání nových znalostí a také větší chuť do života u vašich dětí.
Doma svým dětem zajistíte rychle filtrovanou vodu přímo z kohoutku
S využitím praktického filtru na kohoutek se nebudou muset vaše děti, a koneckonců ani vy, zaobírat napouštěním a vyprazdňováním filtrační konvice a svoji čistou přefiltrovanou vodu si do skleničky natočí rovnou z vodovodního kohoutku. Pomoci k tomu mohou praktická zařízení, kterými se filtrační patrony přichytí rovnou k vodovodnímu kohoutku, případně se nainstalují pod dřez, a vy i celá vaše rodina tak budete mít nepřetržitý přístup k čisté pitné vodě zbavené všech nežádoucích příměsí. V případě filtru na kohoutek jde o velmi pohodlné a finančně nenáročné řešení, které si doma zvládnete nainstalovat sami a které se postará o zdraví vaší rodiny.
I přestože je u nás vody stále dostatek, nadcházející období nevěstí nic dobrého. Proto je potřeba s ní neplýtvat a omezit její čerpání jen na nutnou spotřebu. Opravdu kvalitní pitná voda by tak měla být pro každého dospělého i dítě vzácnou komoditou, které je třeba si vážit a umět si ji vychutnat.