Podle čeho vybírat bazénovou filtraci

Letní sezóna je za dveřmi a nás jako každý rok čeká odzimování bazénu. Někdo možná bude stavět bazén nový a jiný ho možná má už od podzimu na zahradě, protože využil posezónní slevy.

Ať máte bazén na zahradě již několik let anebo je to pro vás novinka, jeho správné fungování a váš požitek z plavání je podmíněn tím, jak kvalitní vyberete filtraci a zda vůbec bude typ filtrace vhodný pro velikost bazénu. Podle čeho se řídit při výběru filtrace do bazénu a na co nezapomenout?

Zaměřte se na výkon

Parametrem, který by vás měl zajímat jako první, je výkon bazénové filtrace. Ten bude záviset na velikosti vašeho bazénu a tedy množství vody, které je v něm obsaženo. Chcete-li si udělat rámcovou představu o výkonu čerpadla, vydělte objem bazénu číslem pět a víte zhruba, na čem jste. Pokud máte například bazén o objemu 10 m³, pak musí být vaše čerpadlo schopné dodávat alespoň 2 m³/hod. Požadovaný výkon mohou ovlivnit i další faktory, například to, zda hodláte připojit další zařízení, jako je solární ohřev nebo tepelné čerpadlo. V takovém případě doporučujeme zvolit čerpadlo s větším výkonem, než uvádí pravidlo, abyste zajistili maximální komfort a použitelnost.

Přemýšlejte o druhu filtrace

Po určení výkonu čerpadla je třeba rozhodnout, jaký typ filtrace zvolíte. Na trhu existují dva typy filtračních systémů: kartušová a písková filtrace. Pokud má váš bazén objem do 10 m³, pak postačí kartušová filtrace; pokud má však váš bazén větší objem, doporučujeme použít pískovou filtraci, protože poskytuje lepší výkon. Pískové filtrace zachycují nečistoty pomocí křemičitého písku a umožňují rychlejší filtraci než kartušové, což je ideální pro větší bazény.

Jak je to s údržbou?

Z tohoto pohledu je na tom kartušová filtrace lépe. Pískové filtry totiž vyžadují častější zpětné proplachování než kartušové filtry a k jejich čištění se obvykle používá více chemických přípravků. Filtrační kartuše do bazénu jsou z dlouhodobého hlediska levnější než náplň do pískové filtrace a snáze se dají vyměnit. Pokud jste si tedy pořídili malý bazén, je písková filtrace nevhodná a z hlediska úspory času i peněz raději sáhněte po filtraci kartušové.

Přečtěte si také: Jak a proč měnit filtraci do bazénu a spa

Jak často měnit filtrační náplň?

To záleží na typu filtrace, ale také na jejím výkonu a na objemu bazénu. Obecně platí, že pokud máte malý bazén (do 10 m³) a používáte ho pravidelně, filtrační vložka by se měla měnit až několikrát za sezónu. Životnost filtrační kartuše je dána frekvencí jejího proplachu. Pokud chcete údržbu omezit na minimum, investujte do kvalitních kartuší od britské značky Filter Logic, které vydrží sbírat nečistoty až 6 měsíců v kuse. To znamená, že filtrační kartuši vyměníte na začátku sezóny a pak už ji stačí pouze občas propláchnout. V případě pískové filtrace stačí filtrační náplň vyměnit jednou za dva roky, její životnost je však ovlivněna pravidelným proplachováním.

Je vůbec filtrace v bazénu potřeba?

Možná si říkáte, že byste mohli zkusit provozovat bazén bez filtrace. Filtrace udržuje vodu v bazénu čistou a průzračnou a také pomáhá snižovat spotřebu bazénové chemie. V neposlední řadě pomáhá udržovat optimální pH vody. Bez filtrace se bazén obvykle velmi rychle zanese nečistotami a ty budou podporovat růst řas a množení bakterií. Za několik týdnů tak i při použití velkého množství bazénové chemie můžete mít z vody zelenou břečku. To platí pro velké i malé bazény. V případě těch malých není problém vodu vyměnit a bazén vyčistit. U větších bazénů s větším objemem už ale může být výměna vody komplikovanější. Proto je pro péči o bazén nezbytná filtrace. Celkový objem vody v bazénu by měl být za den přefiltrován alespoň dvakrát. Tak se vám podaří udržet vodu v bazénu čistou i za minimálního nebo žádného použití chemie.Související produkty