Filtry ve vysavači hrají důležitější roli, než by se na první pohled mohlo zdát. Vysávat bez nich je sice v některých případech možné, ale určitě to není hygienické.
Bez filtru ve vysavači se neobejdou zejména lidé alergičtí na prach, roztoče, pylová zrna a další látky, které by v případě vysávání bez filtru byly rozptýleny do celého interiéru.
Co je to HEPA filtr?
HEPA filtry jsou těmi nejjemnějšími a nejvíce efektivními filtry, se kterými se v domácnosti můžete setkat. Zkratka HEPA vznikla z anglických slov „High Efficiency Particulate Air Filter“, tedy vysoce efektivní filtr vzduchových částic. HEPA filtry byly původně vyvinuty americkým úřadem pro kosmonautiku NASA s cílem zabránit kontaminaci prostoru, ve kterém pobývají astronauté, nebezpečnými vesmírnými částicemi.
Jak funguje HEPA filtr?
Princip fungování HEPA filtru spočívá v tom, že obyčejný plochy filtr je několikanásobně přeložen a naskládám do harmoniky tak, aby vzniklo několik vrstev za sebou. Právě vrstvení je základním principem, díky němuž je HEPA filtr tak účinný. Navrstvený filtr je obvykle vložen do pevného rámu s těsnými okraji, které bývají často ještě zality speciální hmotou s cílem zamezit průchodu nevhodných částic mezi filtrem rámem.
Kdy a proč HEPA filtr měnit?
Většina výrobců doporučuje výměnu HEPA filtru alespoň jednou do roka. To se týká sáčkového vysavače. V případě bezsáčkového je dobré HEPA filtr měnit jednou za půl roku. Samozřejmě je výměna nutná také v případě poškození filtru a i při jeho extrémně silném znečištění. Jestliže HEPA filtr nevyměníte včas, poznáte to na tom, že vysavač bude hlučnější a jeho motor se bude rychleji přehřívat. Asi není třeba dodávat, že se bude také snáze ničit. S tím poroste jeho spotřeba elektrické energie a bude se snižovat sací výkon. Jinými slovy to znamená, že při vysávání budete více unavení. Zanesený HEPA filtr klade procházejícímu vzduchu větší odpor a kromě vás se nadře i váš vysavač.
Přečtěte si také: Proč měnit filtry do vysavačů
Jak HEPA filtr čistit?
Běžný neomyvatelný HEPA filtr vyjměte z vysavače a vyfoukejte stlačeným vzduchem. Při vyfukování nečistot si dejte pozor na to, abyste foukali opačným směrem, než ve kterém proudí vzduch ve vysavači. Pozor také dejte na to, aby vzduch, kterým budete HEPA filtr vyfoukávat, nebyl příliš prudký a nedošlo tak ke zničení filtru. V krajním případě můžete HEPA filtr také oprášit smetáčkem nebo jemným štětcem a celou plochu vyklepat. V případě že máte HEPA filtr omyvatelný, můžete ho celý i s rámem omýt pod proudem vlažné vody. Opět zvolte poprvé směr proti proudu vzduchu ve vysavači a poté souběžný se sklady filtru. Nechte jej důkladně vyschnout na volném vzduchu, rozhodně nesušte na topení anebo v troubě.
Pro zajímavost: Při pravidelném omývání HEPA filtru můžete jeho životnost prodloužit až třikrát. Poté je potřeba jej stejně jako každý jiný filtr vyměnit.
Filtrační třídy HEPA filtrů
HEPA filtr je obecně koncipován na to, aby zadržel částice s rozměry mezi 0,1 a 0,3 mikrometrů. Nejvyšší filtrační třída, které jsou tyto filtry schopné dosáhnout je 13. V této třídě zachytí filtr až 99,95 % všech těchto částic. HEPA filtry se ale vyrábí i v nižších filtračních třídách, ve kterých je jejich účinnost ještě velmi dobrá, ale snižuje se cena. Například ve třídě 12 zadrží HEPA filtry až 99,5 % nečistot a ve třídě 11 pak 95 %. To jsou stále slušné hodnoty, které pomohou udržet vaši domácnost v čistotě nejen v průběhu vysávání.
Tip redakce: Chcete, aby to u vás po vysávání i krásně vonělo? Zkuste některou z vůní do vysavače a představte si, že vám v obýváku vykvetla voňavá louka.