Proč měnit filtry do vysavačů

Výměna filtru ve vysavači patří pro většinu z nás k běžným úkonům, které ale rádi zanedbáváme. Možná tuto komponentu vysavače poněkud podceňujeme, ale na naše zdraví a kvalitu ovzduší má velký dopad.

Výměna filtru ve vysavači patří pro většinu z nás k běžným úkonům, které ale rádi zanedbáváme. Možná tuto komponentu vysavače poněkud podceňujeme, ale na naše zdraví a kvalitu ovzduší v domácnosti má větší dopad, než by se na první pohled mohlo zdát. Frekvence výměny motorového filtru ve vysavači je závislá na intenzitě vysávání a také počtu členů vaší domácnosti. Člověk žijící sám v malém bytě rozhodně zaznamená nižší znečištění filtru než čtyřčlenná domácnost, v níž se vysává obden, už je z toho důvodu, že domácí mazlíček pouští chlupy. Jak tedy přistoupit k výměně filtru ve vysavači a jak poznat, že nastal ten správný čas?

Při výměně sáčku zkontrolujte stav filtru

Nejsnazším způsobem pro určení odpovídajícího intervalu pro výměnu filtru ve vysavači je kontrola jeho kondice. Při každé výměně sáčku zkontrolujte, jak filtr vypadá ze strany motoru. Je zašedlý? Odpadávají z něho chuchvalce prachu? Nebo dokonce zčernal? Rozhodně neváhejte a okamžitě jej vyměňte. Další známkou, že je potřeba vyměnit motorový filtr může být také snížený výkon vysavače. Ten saje buď méně, nebo dokonce nesaje vůbec. Jestliže není ucpaná trubice ani jste nenarazili na mechanické poškození, bude na vině zanesený filtr. Obecně se doporučuje měnit filtr po 4 až 5 výměnách sáčku ve vysavači. Jestliže je však některý člen vaší domácnosti silným alergikem, rozhodně filtr měňte častěji. Při vysávání totiž zanesený filtr způsobí únik prachových částic mimo sací cestu vysavače a může zhoršit zdravotní potíže. Kvalitní a funkční filtr s vysokou úrovní filtrace se naopak postará o efektivní pročištění vzduchu při vysávání a eliminaci zárodků mikroorganismů, sporů plísní a dalších nežádoucích složek ovzduší.

Nedokážete odhadnout optimální dobu pro výměnu filtru ve vysavači?

Vyzkoušejte unikátní filtrační technologii vyvinutou společností Miele, která vám s ohlídáním životnosti filtru pomůže. Stačí při instalaci nový filtr aktivovat a tím dojde ke spuštění chemické reakce, díky níž se začne zabarvovat proužek, jímž je filtr opatřen. Ten se po zanesení filtru přemění v nápis REPLACE, čímž získáte informaci, že nastal čas filtr vyměnit.

Proč byste měli filtr ve vysavači vůbec měnit?

Zanesený filtr dokáže vysavač úplně zničit. V první fázi dojde ke zvýšení výkonu motoru, což poznáte podle hlučného chodu s nižším tahem, ke konci se motor může přehřát, případně se přepálí vinutí motoru a oprava je již tak nákladná, že je cenově výhodnější si pořídit vysavač úplně nový. Zanesený filtr také zvyšuje spotřebu elektrické energie vysavače, což poznáte na faktuře za elektřinu. Díky tomu, že vysavač hůře saje, více se při úklidu nadřete. A v neposlední řadě se vám v případě vynechání výměny motorového filtru v ovzduší vaší domácnosti začnou množit bakterie, viry, plísně, roztoči a další složky, které funkční filtr pohltí. Máte-li sáčkový vysavač, měňte v něm filtr nejpozději jednou za rok. V případě bezsáčkového vysavače tento minimální interval zkraťte alespoň na polovinu.

Proč by nemohl filtrovat vzduch již samotný sáček?

Moderní filtry do vysavačů se stanou vašimi důležitými pomocníky při péči o kondici vaší domácnosti, v mnoha případech však filtrační vlastnosti vykazují již samotné sáčky do vysavače, které zajistí 100 % odfiltrování i extrémně jemných prachových částic a díky automatickému uzavírání bude zcela bezprašná j jejich výměna. Moderní patentovaná technologie navíc zajistí odolnost sáčku vůči protržení při manipulaci a také jeho dlouhou životnost. Jeho pozitivní vliv poznáte také ve snížené spotřebě vašeho vysavače a zdravějším prostředí ve vaší domácnosti.

Kvalitní filtr je běžnou součástí vybavení vysavače

Nepodceňujte jej a vybírejte to nejlepší, co současný trh nabízí. Mezi to patří filtry s aktivním uhlím či notoricky známé HEPA filtry, které dokážou zachytit částice o rozměrech v řádek stovek nanometrů. Opravdu kvalitní filtr poznáte podle toho, že:

  • Vás zbaví všech nečistot obsažených v ovzduší. To poznají zejména členové kuřáckých domácností, kteří zaznamenají ve svém bytě zdravější méně zapáchající ovzduší.
  • Eliminuje množství roztočů a alergenů ve vašem bytě. Zaznamenají to zejména alergici, kterým se bude lépe dýchat a pobyt v uzavřených prostorech domácnosti jim nebude způsobovat výrazné potíže.
  • Snížíte množství chlupů uvolněných ze srsti vašich čtyřnohých miláčků, protože vysavač bude sát s mnohem vyšší efektivitou.
  • Z přístroje nebude při vysávání vycházet nepříjemný zápach.

Věděli jste, že…

Nejefektivnější filtrační příslušenství k vysavačům, tzv. HEPA filtr byl vyvinut vědci z amerického NASA jako ochrana astronautů před nebezpečnými částicemi? HEPA filtr je jedním z vynálezů, který se z vesmírné lodi prodral až k nám do domácností a pomáhá v každodenním životě. Jeho princip je založen na využití speciálního vícevrstvého skelného vlákna tvořícího povrch filtru. Ten je pro větší účinek složen ještě do tvaru harmoniky. Celá tato sestava je vložena do pevného rámu, jehož okraje jsou pro utěsnění zality plastem, aby jimi nemohl procházet nepřefiltrovaný vzduch. Při výměně se do předem určeného místa ve vysavači vkládá nový filtr včetně rámečku. HEPA filtry se dělí podle třídy filtrace na ty s nižší efektivitou a ty, které jsou schopné odfiltrovat téměř 100 % mikroskopických částic. Účinnost filtru poznáte samozřejmě také na jeho ceně. Jestliže tedy nepotřebujete extrémně čisté prostředí a vysavač používáte například v garáži, klidně do něj pořiďte filtr s nižší filtrační schopností. Naopak pro vysávání bytu, v němž žijí alergici, byste na filtrech do vysavače šetřit neměli a měli byste si dopřát HEPA filtry s nejvyšší filtrací označované jako HEPA 13.Související produkty