5 zajímavostí, které jste o filtračních konvicích (ne)věděli

Filtrační konvice jsou dneska rozšířené, přečtěte si 5 zajímavostí, které byste měli vědět o filtračních konvicích a proč je dobré je využívat.

Pitná voda je v našich podmínkách dostupná prakticky každé domácnosti. Napříč republikou se ale její kvalita různí. Zatímco někde nám teče z kohoutků voda, která je svým složením a vlastnostmi podobná té kojenecké, jinde můžeme mít problém s jejím chlorovým zápachem nebo nepříjemnou chutí.

V každém případě však jde o přísně kontrolovanou a zdravotně nezávadnou komoditu, určenou ke každodennímu pití. Co ale dělat, pokud vám kohoutková voda nechutná? Řešením mohou být inovativní filtrační konvice. Co všechno tihle pomocníci umí a proč se vyplatí uvažovat o jejich pořízení? Čtěte dál a dozvíte se to!

O filtraci vody se stará několik stupňů

Filtrační konvice jsou od těch klasických na první pohled prakticky k nerozeznání. Jejich tajemství tak odhalíte až ve chvíli, kdy nakouknete dovnitř. Tady najdete filtrační vložku, která se zpravidla skládá z několika stupňů filtrace (záleží na konkrétním výrobci/značce/modelu).

První stupeň mí za úkol odstranit z vody rez a další pevné usazeniny. Druhý pak odfiltrovat oku neviditelné příměsi. Sem patří například přebytečný chlor, vodní kámen, měď, olovo, zinek i případné pesticidy, herbicidy nebo zbytky léčiv.

Drtivá většina filtrů je navíc vybavena taky třetím stupněm filtrace, který obsahuje aktivní uhlí. To díky svým absorpčním a čisticím schopnostem dokáže z vody odstranit nežádoucí látky, které negativně ovlivňují její chuť, vzhled a vůni.

Přefiltrovaná voda je chutnější a lepší pro vaše spotřebiče


Aby byla voda nezávadná a nemnožily se v ní bakterie, je potřeba ji odpovídajícím způsobem upravovat. K úpravě se používá zejména chlór, který ale může negativně ovlivňovat její chuť nebo vůni. Jak už jsme zmínili výše, filtrační konvice typický chlorový zápach odstraňují a přefiltrovaná voda je proto chutnější a zbavená nepříjemného zápachu.

Vhodná je proto taky pro případu nápojů (káva, čaj, apod.) nebo jídel. Ideální taky je, pokud budete přefiltrovanou vodu používat do menších spotřebičů, kterým tak jednoduše prodloužíte jejich životnost. Voda, která prošla procesem filtrace je totiž zbavená vodního kamene a skvěle se tak hodí například do kávovarů, žehliček nebo varných konvic.

Voda z filtrační konvice je oproti kupované 15x levnější


Zajímavé je také srovnání ceny kupované vody a té, která nám teče z kohoutků. Oproti balené vodě v PET lahvi je ta kohoutková zhruba 200x levnější. Pokud se rozhodnete pro pořízení filtrační konvice, litr přefiltrované vody bude stát zhruba čtyřicet haléřů, což je pořád 15x méně, než v případě balené vody přinesené z obchodu.

U té navíc neznáme stáří ani způsob skladování. Tady je potřeba připomenout, že stojatá voda, která je umístěná v nevhodných podmínkách (například přímé světlo, vysoká teplota apod.) ztrácí svoji chuť i kvalitu. Když  výše uvedenému připočtete ještě dopady na celosvětovou ekologii a životní prostředí, asi se vám už do obchodu pro další balíky vody v PET lahvích nebude chtít.

Stáří filtru hlídají senzory i aplikace
 

Moderní filtrační konvice pracují s inovativními filtry, které zvládnou přefiltrovat zhruba 150 litrů vody. Pak je potřeba filtr vyměnit. Pro indikaci této doby využívá většina výrobců mechanické senzory, sofistikovanější zařízení jsou vybavena elektronických indikátorem.

Existují ale i konvice, které můžete jednoduše propojit se svým chytrým telefonem. Vymazlená aplikace tak snadno pohlídá čas výměny filtru a prostřednictvím mobilního telefonu vám zahlásí, že je nejvyšší čas nové filtry objednat a vyměnit.

Pořízení filtrační konvice navíc nepatří mezi výdaje, které by negativně ovlivnily váš rodinný rozpočet. Ty nejlevnější modely totiž pořídíte už od několika stokorun. Ve finále tak získáte spolehlivého pomocníka, který se stane nepostradatelným členem domácnosti.



Související produkty