Kvalitní systém filtrace vody v bazénu vám zajistí dlouhou koupací sezónu

Kvalitní a správně zvolená filtrace vám zpříjemní koupání ve vašem bazénu a zajistí čistou a průzračnou vodu. Užijte si skvělé koupání po celou sezónu.

Přestože počasí tomu příliš nenasvědčuje, blíží se období vysokých letních teplot, kdy většina z nás má jediné přání. Naložit se do studené vody v bazénu a vylézt z ní až večer, kdy teploty obvykle opadnou. Jediné, co může tuto idylu pokazit je zakalená voda plná napadaného smetí a dalších nečistot. Pořizování nového bazénu je proto dobré spojit i s nákupem kvalitní bazénové filtrace, která se o všechny tyto neřesti letního koupání postará. Kvalita bazénové filtrace má vliv nejen na čistotu vody v bazénu, ale také na množství chemikálií, které bude potřeba na dočištění vody.

Z jakých typů bazénových filtrací je možné volit?

V zásadě si můžete vybrat ze dvou možností:

  • filtrace kartušová
  • filtrace písková

Čistá voda v bazénuJaký je mezi nimi rozdíl? Především v principu filtrace vody. Kartušová filtracenižší výkon a hodí se spíše pro menší dočasné či trvalé nadzemní bazény s objemem zhruba do 10 m3. V porovnání s pískovou filtrací je ale výrazně levnější. Na druhou stranu vyžaduje častější údržbu, která spočívá především v pravidelné výměně filtrační kartuše, přes niž se voda čistí. Ta má obvykle podobu válce z vrstveného papíru, který zachycuje mechanicky nečistoty z vody, jež se opět vrací do bazénu. Mnohem výkonnější, ale také dražší písková filtrace odstraňuje nečistoty z vody při průchodu filtrem z křemičitého písku. Využijete ji u větších a spíše zapuštěných bazénů, ve kterých se pravidelně koupe celá rodina. Klasická údržba v podobě výměny filtračních komponent není v tomto případě potřeba. Filtrace bývá obvykle vybavena vícecestným filtrem, díky němuž je možno přepnout směr toku vody a písek automaticky proprat a filtr vypláchnout, aniž by bylo potřeba cokoliv rozebírat. Písková filtrace je tak kromě většího výkonu a rychlejší funkce také mnohem snazší na použití.

Jak na to, aby vám kartušová filtrace vydržela co nejdéle?

Protože kartušová filtrace je obvykle součástí balení menších nadzemních bazénů, které si pořizuje většina lidí, pojďme se podívat na možnosti, jakými se lze o takovýto typ sestavy postarat.  Základem údržby snad každého bazénu je pravidelné odstraňování mechanických nečistot uvízlých ve vodě. Jde zejména o listí, mrtvolky hmyzu či zbytky trávy, ale i kamínky a další. Ty je nejjednodušší odstraňovat pravidelně síťkou, aby zbytečně nezanášely filtraci. Jemnější nečistoty, prach, pyl, písek a podobné by měla i kartušová filtrace bez problémů odstranit. Měla by však být dimenzovaná na objem bazénu a pravidelně udržovaná. Součástí každé filtrace je čerpadlo, které vodu z bazénu přečerpává přes filtrační patronu a zpět. V případě kartušové filtrace je voda čerpána do komory, v níž se nachází filtrační kartušová vložka vyrobená z papíru či jemné tkaniny. Komoru s filtrem je potřeba čas od času otevřít, kartuši vyčistit a nechat vyschnout. Čištění kartuše lze nejsnáze provést proudem čisté vody, který z ní odstraní všechny mechanické nečistoty a poté na sluníčku vysušit. Při provozu bazénu s kartušovou filtrací byste měli mít v zásobě vždy několik náhradních kartuší, protože je nutné je pravidelně měnit.

Jak často měnit filtr v kartušové filtraci?

To záleží především na tom, jak intenzivně je bazén zanášen nečistotami a také na životnosti filtru. Běžné kartušové filtry je potřeba měnit poměrně často, v některých případech i jedenkrát za 2 týdny. Chcete-li si interval výměny filtru prodloužit a ušetřit tak nemalé finanční prostředky, vsaďte na kvalitní kartušové filtry vyrobené z vysoce kvalitní celulózy, které disponují velmi propustným jádrem pro zajištění velmi čistě přefiltrované vody a vysokou životností, která se v případě běžného využití bazénu může pohybovat až okolo 6 měsíců. Příkladem takovýchto filtrů jsou filtrační kartuše do bazénů a SPA značky Pleatco, které je možné bez nutnosti výměny používat celou jednu koupací sezónu. I v tomto případě ale platí, že kartuši je potřeba v pravidelných intervalech vyčistit pod tekoucí vodou od mechanických nečistot a nechat vyschnout. Optimální interval pro čištění kartuše se obvykle pohybuje okolo 1 až 2 týdnů. Pro jednodušší odstranění nečistot z kartuše je možné použít nepěnivé čisticí prostředky.

Vyžeňte z bazénu všechny mikroorganismy

Moderní kartušové filtry jsou vyrobeny z materiálů, které si poradí i se záplavou mikroorganismů znečišťujících vodu a způsobujících citlivějším jedincům zdravotní komplikace. Tyto mikroorganismy jsou často také příčinou zanesení celého systému, který je nutno poté rozebrat a důkladně vyčistit. Budete-li k filtraci používat antibakteriální filtrační kartuše, můžete si být jisti tím, že si tuto nepříjemnou práci ušetříte. Ty vyžadují prakticky totožnou údržbu jako běžné kartušové filtry, jen jsou v čištění mnohem účinnější. Antibakteriální filtrační kartuše je možné používat ve filtracích dodávaných společně s většinou bazénů předních světových výrobců. V České republice narazíte například na bazény s filtrací značek Intex nebo Bestway. Před nákupem si ale porovnejte rozměry komory a filtrační kartuše a ujistěte se, že si velikostně odpovídají.

Typu a efektivitě filtrace přizpůsobte i množství a druh bazénové chemie

Filtrace samotná na udržení bezvadného stavu vody v bazénu po celou sezónu nestačí. Aby voda byla čistá a především hygienicky nezávadná a nemuseli jste ji v průběhu sezóny měnit, je potřeba vybrat vhodné chemické prostředky pro její úpravu a pravidelně a v odpovídajícím množství je do vody přidávat. Nemáte-li s bazénovou chemií vůbec žádné zkušenosti, nebojte se při jejím nákupu zeptat na detaily jejího použití a nechat si odborníkem doporučit vhodný prostředek.



Související produkty