Uvažujete nad pořízením filtračního systému na vodu? Víte jaké jsou jeho výhody ve srovnání s jinými alternativami?
Nechutná vám vaše kohoutková voda a rádi byste s tím něco udělali? Chcete mít jistotu, že pijete vodu, která neničí vaše zdraví? Je na čase přestat řešit nekvalitní kohoutkovou vodu kupováním nekonečných balení PET lahví a zatěžováním životního prostředí, když efektivní řešení je tak jednoduché a máte jej na dosah ruky.
Místo kupování v PET lahvích vodu filtrujte
Oblast filtrace kohoutkové vody se v posledních několika letech rozvinula tak silně, že i běžné domácnosti mohou využívat kvalitní kohoutkovou vodu bez nežádoucích příměsí a pachutí, které z nich moderní filtr jednoduše odstraní. Jaké zdraví škodlivé komponenty můžete najít i ve vodě z vašeho kohoutku? Kromě mechanických příměsí, které jsou z velké části tvořeny zbytky rzi případně písku z potrubí, se ve vodě mohou vyskytovat i těžké kovy, například železo, olovo, kadmium, nikl nebo měď. Vzhledem k tomu, že než se voda dostane do vaší skleničky, podstoupí sérii čištění, úprav a dezinfekcí, najdete v ní i zbytky po těchto zásazích. Arzenál nežádoucích příměsí skvěle doplňuje i všudypřítomná chlorová pachuť, na kterou si mnozí z nás již chtě nechtě zvykli. Jak ale z tohoto kolotoče ven? Nechcete-li utrácet za balenou vodu a podílet se tak na zamořování životního prostředí plasty, vsaďte na filtraci vody. Kromě praktických filtračních konvic a láhví, které lze používat prakticky kdekoliv, můžete do své domácnosti či kanceláře pořídit:
Jaké jsou výhody systémů pro filtraci vody?
Filtrační systémy určené k přímé instalaci na vodovodní kohoutek jsou levnou a velice efektivní alternativou pro získání kvalitní vody pro domácnosti i firmy. Při jejich použití máte navíc jistotu, že přefiltrovanou vodu používáte prakticky pořád. Chcete-li si například natočit vodu na čaj do rychlovarné konvice, máte-li nainstalován na kohoutku filtr, není nutné ji nejprve upravovat ve filtrační konvici a poté přelévat do rychlovarné. Zkrátka filtr na kohoutku je velice praktickou záležitostí, která ušetří hodně času a zaručí nepřetržitou dodávku kvalitní vody pro přímou spotřebu i vaření.
Výdejníky vody využijete zejména v případě, že potřebujete připravit velké množství pitné vody k přímé spotřebě pro větší počet osob. Vyplatí se například do vícečetných domácností nebo malých firem, kde přirozeným způsobem podpoří pitný režim. Velkokapacitní výdejníky na vodu pořídíte v XL objemech od 8,2 litru s praktickým indikátorem výměny filtrační patrony. Díky jejich praktickým rozměrům a nadčasovému designu je možné je umístit na kuchyňskou linku či přímo na kancelářský stůl a mít tak kvalitní vodu neustále po ruce.
Nezapomeňte na včasnou výměnu filtrační patrony
Jedinou nepříjemnou nutností filtračních systémů je potřeba výměny jejich filtračních patron po uplynutí určité doby používání. I u těchto zařízení totiž dochází k postupnému zanášení filtru a jeho degradaci. Abyste měli jistotu, že vaše voda bude vždy kvalitní a nebude obsahovat nežádoucí příměsi, je potřeba se na včasnou výměnu filtru zaměřit a nepodcenit ji. Interval výměny filtrační náplně je u obou typů zařízení závislý zejména na stupni tvrdosti a úrovni znečištění vaší kohoutkové vody. Čím tvrdší máte vodu, tím častěji budete muset měnit filtr. Roli hraje samozřejmě i intenzita využívání filtračního systému. Běžná domácnost spotřebuje na pití a vaření zhruba 300 až 400 litrů vody měsíčně. Filtrační patrony za ceny v řádech několika stovek korun jsou tak schopny pokrýt zhruba dvouměsíční spotřebu. Nechcete-li se však tak často zabývat nutností výměny filtru, můžete investovat do nejkvalitnějších filtračních systémů, které se bezúdržbově postarají o dodávku kvalitní pitné vody pro vaši domácnost po dobu až 1 roku.
Abyste na výměnu filtrační patrony nemuseli myslet, obsahují některá zařízení mechanický číselník, digitální displej či pouze indikační proužek, který se zabarví po uplynutí doby použitelnosti filtru.
Máte-li jistotu, že vaše voda je z chemického hlediska nezávadná, odebíráte ji například z vlastní studny, máte její chemický rozbor a podobně, bude vám stačit instalovat pouze mechanickou vložku s konkrétním stupněm filtrace, která z vody odstraní drobné mechanické nečistoty, písek, kamínky, rez, usazeniny atd. Její běžná životnost se pohybuje okolo půl roku a pro většinu domácností je plně dostačující filtrace od 20 µm. Chcete-li ale důkladnější filtraci, můžete pomocí mechanické filtrační patrony z vody odstranit částice od rozměrů až 0,5 µm.
Co se při domácí filtraci s vaší vodou děje?
Základem kvalitní filtrace je prvotní odstranění nežádoucích mechanických příměsí. Většina filtračních patron z tohoto důvodu obsahuje v prvním stupni jemný síťový filtr sloužící právě k tomuto účelu. Následně je iontovým měničem složeným obvykle z pryskyřice a aktivního uhlí sníženo procento vodního kamene, těžkých kovů a dalších případných nežádoucích příměsí, které mají vliv na vůni a chuť vody. Finální jemné odfiltrování zbylých usazenin je již jen dotažením celého procesu k dokonalosti. Výsledkem je dokonale čistá voda bez zdraví škodlivých látek, která ale naopak obsahuje látky podporující dobré fungování vašeho těla. Lepší je i její chuť a vůně. I ten nejkvalitnější filtr se ale časem zanese a přestane fungovat. Proto je potřeba včas myslet na jeho výměnu, díky které budete mít nepřetržitě zajištěn přísun kvalitní pitné vody.