Jak vyměnit filtr v lednici? Stačí vám pár minut a zvládnete to i bez předchozích zkušeností

Moderní americké lednice patří k těm nejluxusnějším, které si dnes můžete do kuchyně pořídit. Pokud máte početnější rodinu, je americká lednice tak „trochu“ nutností.

Kromě toho, že působí v místnosti designově a luxusně, nabízí perfektní přehled o obsahu lednice, ale i možnost mít neustále po ruce přefiltrovanou čerstvou vodu a nekonečnou zásobu ledu.

Abyste mohli těžit z výhod, které americké lednice přináší, je potřeba myslet na jejich očistu a údržbu. Ta spočívá zejména v pravidelné výměně filtru. Jak poznat, kdy je výměna potřeba? Nastat může jedna z následujících situací:

  1. Uplyne šest měsíců od poslední výměny
  2. Rozsvítí se kontrolka filtru
  3. Tlak vody na výstupu dávkovače poklesne
  4. Kostky ledu jsou menší než obvykle

Moderní lednice vás na výměnu filtru upozorní rozsvícením kontrolky. Pokud touto funkcí vaše stávající lednice nedisponuje, výměnu filtru byste měli provádět vždy po šesti měsících nebo v dalších výše uvedených případech. Jak filtr vyměnit? Máme pro vás praktický návod!

Výměna filtru u modelů s interním zásobníkem

U lednic s interním zásobníkem jako první odstraňte starý vodní filtr. To provedete tak, že krycí plast vyjmete nebo odklopíte, aby se mohl vodní filtr otočit dolů. Po stranách filtr zajistíte, čímž se otočí. Stisknutím bočních stran otevřete jeho víko.

V další fázi vyklopte filtr a otáčením proti směru hodinových ručiček ho vyjměte. Dále vložte nový filtr, který vyndáte z balení a odstraníte ochranný obal. Západky vodního filtru dejte do horizontální pozice, a zatlačte filtr dovnitř, dokud vás mechanicky nezastaví.

V dalším kroku otočte filtr směrem vzhůru a umístěte ho do správné pozice. Zavřete kryt, a pokud všechno proběhlo v pořádku, měli byste slyšet zřetelné klapnutí.

  • Náš tip: Pamatujte, že po výměně filtru je potřebné systémem vytočit alespoň 10 litrů vody (cca 5 min) k odstranění možných nečistot nebo vzduchových bublin. Vodu vytáčejte přerušovaně (vždy po 30 vteřinách vypouštění nechte filtr cca minutu odpočinout).

Mohlo by vás zajímat: Proč je nutné měnit filtry u sušiček?

Výměna filtru u modelů s externím filtrem

Pokud jste v lednici zatím externí filtr nepoužívali a instalujete jej do nové lednice poprvé, počítejte s tím, že budete potřebovat přívodní hadičku napojit pomocí správných spojek a redukcí, aby nedošlo k nechtěnému protečení. Při prvotní instalaci je tak potřeba mít po ruce správné koncovky i přívodní hadici, na kterou budete filtr instalovat.

V prvním kroku uzavřete přívod vody a odtočte zbývající vodu z lednice. Pokud je filtr umístěný za ledničkou, počítejte s tím, že bude vybavený ochranou proti vytečení. Tu musíte nejprve vyrušit červenou pojistkou. V dalším kroku zatlačte na modrý kroužek směrem dovnitř a vysuňte bílou přívodní hadičku. To samé zopakujte na druhé straně.

V předposledním kroku u nového filtru zkontrolujte směr průtoku vody (na balení je směr vyznačen šipkou) a silou nasuňte vodní hadici. Následně zajistěte červeným kroužkem uchycení hadice k tělu filtru a ten samý postup zopakujte také na druhé straně.

Proč je potřeba filtry v lednici pravidelně měnit?

Základní důvody, proč je potřeba měnit filtry v lednici, jsme sepsali do jednoho z dřívějších článků. Ve zkratce jen shrneme, že mezi hlavní důvody patří velké množství odfiltrovaných látek z vody, které ve filtrech ulpívají. Filtr tak postupně ztrácí schopnost správně fungovat a zbavovat vodu přebytečného chloru, ale i dalších látek, které mohou stát za její zhoršenou chutí anebo nepříjemným zápachem.

Nechcete utrácet za originální filtry?

Pokud za originální filtry do lednic nechcete zbytečně utrácet, případně se vám je nedaří sehnat, můžete je směle nahradit univerzálními filtry z naší nabídky. Vybírat můžete z filtrů, které lze k lednici připojit prostřednictvím hadiček nebo univerzálních vnějších filtrů, které jsou typické pro lednice s připojením na hadici. Cena těchto filtrů je mnohem nižší než v případě originálu, jejich vlastnosti jsou ale naprosto srovnatelné a životnost totožná. Výměnu navíc zvládnete během několika mála minut, a to i bez předchozích zkušeností.Související produkty