Víte kdy vyměnit filtr v lednici? V článku zjistíte také proč je vlastně dobré vyměnit filtr v lednici.
Americké lednice patří k tomu nejluxusnějšímu, co lze na současném trhu s těmito přístroji sehnat. Díky speciálně vyvinutým konstrukčním technologiím dokážou při zachování vnějších rozměrů srovnatelných s běžnými modely, nabídnout až několikanásobně větší vnitřní objem.
Chytrá lednice uživatele na nutnost výměny filtru sama upozorní
Dvoukřídlé lednice obvykle disponují také výrobníkem ledu a systémem pro přípravu přefiltrované chlazené vody s bublinkami či bez. Jelikož se v mnohých případech jedná o již poměrně sofistikované zařízení, bývají americké lednice vybaveny displejem, který dovoluje ovládat jednotlivé komponenty lednice a spouštět jejich činnost. Často tak jsou majitelé těchto spotřebičů upozorněni na nutnost výměny vodního filtru, což se projeví LED indikací na čelním panelu či displeji lednice. Proč je ale potřeba filtry v lednicích měnit a jak často je doporučeno tento servis provádět?
Vodní filtry odstraňují z vody nežádoucí příměsi a nepříjemné pachutě
Nechali jste si někdy udělat rozbor vody, kterou pijete? Možná byste byli překvapeni, co s ní do vašeho těla přichází. Obyvatelé středních i velkým měst si již pravděpodobně zvykli na nepříjemnou pachuť chlóru a dezinfekce, která v jejich vodě zůstává po jejím průmyslovém zpracování v úpravně. Lidé bydlící na venkově, kteří mají vlastní studnu, chlór netrápí. Voda z podzemních zdrojů bývá po chuťové stránce obvykle lepší, jejím negativem je však zvýšený obsah železa a vodního kamene a v mnohých případech také přítomné částečky bahna, jehož součástí jsou všudypřítomné bakterie. Ani tato voda tak není pro lidské tělo ideální. Vodní filtry se do lednic instalují obvykle za účelem zvýšení kvality chlazené vody. Aktivní látky ve filtrech si poradí s eliminací mechanických nečistot, ale i s odstraněním nežádoucích chemických příměsí, jako například pesticidů, vodního kamene, zbytků po dezinfekci vody, těžkých kovů a zejména nežádoucí chlorové pachuti, která je v mnohých případech hlavním důvodem, proč konzumenti nevyhledávají vodu z kohoutku jako nápoj vhodný pro přímou spotřebu.
Pijte živou vodu
Filtry s aktivním uhlíkem kromě efektivního odstranění nežádoucích příměsí z vody, dokážou také zvýšit její pH. Výsledkem je mírně alkalická voda, která má podle odborníků příznivé účinky na lidský organismus. Ty spočívají zejména v:
- jednodušším vstřebávání vody buňkami,
- efektivnějším zavodnění lidského těla,
- silných antioxidačních účincích.
Právě antioxidanty se v lidském těle podílejí na omezení procesu oxidace a tedy stárnutí buněk. Podle některých vědců má konzumace potravin a nápojů s antioxidačními účinky přímý vliv na zpomalení procesu stárnutí a umožňuje lidskému tělu zůstat v kondici. Antioxidativní látky působí také jako prevence před chorobami oběhové soustavy a srdce. Pitím přefiltrované vody tedy pro své zdraví děláte více, než se na první pohled zdá. Včasnou výměnou vodního filtru tak tedy nejen zajistíte dobrou kondici vaší lednici, ale pomůžete především ke zlepšení stavu vašeho organismu.
Jaké typy vodních filtrů v lednici pravděpodobně naleznete?
Z hlediska umístění lze vodní filtry v lednici rozdělit na:
Vnitřní filtry jsou, jak již název napovídá, instalovány obvykle v interiéru lednice. Vnější bývají naopak připojeny v jejím exteriéru pomocí přípojných hadiček. Většina výrobců filtrační techniky pro americké lednice doporučuje výměnu filtru minimálně po 6 měsících jeho používání. Tento interval je samozřejmě závislý na kvalitě vstupní vody a v oblastech s tvrdou vodou byste jej měli v případě potřeby zkrátit. Zanesený filtr totiž obsahuje velké množství odfiltrovaných látek, které jsou pevně uchyceny k jeho jednotlivým stupňům, jež pak nejsou schopny nadále spolehlivě pracovat. Na zanesení je citlivý zejména filtrační stupeň obsahující aktivní uhlík.
Nemůžete sehnat originální filtr vhodný právě pro vaši lednici?
I v těchto případech existuje cenově přijatelné a jednoduché řešení. Jsou jím univerzální vnější filtry, které se hodí jako náhrada jakéhokoliv filtru připojitelného k lednici prostřednictvím hadiček. I v jejich případě platí, že doporučený interval výměny je alespoň 6 měsíců, právě po této době totiž přestane aktivní uhlík v nich obsažený správně pracovat a vaše voda se tak může stát závadnou. Univerzální vnější filtry lze použít u většiny značek lednic, které již při koupi vodní filtr obsahovaly. Jejich výměna je velice jednoduchá a i méně šikovný kutil si s ní poradí sám.
Pravidelnou výměnu vyžadují i další typy filtrů v lednici
Nejen americké typy lednic mohou být vybaveny antibakteriálními vzduchovými filtry, jejichž hlavním cílem je odstranění pachů a nežádoucích organických látek z prostředí vaší lednice. Potraviny se ukládají do lednice proto, aby se prodloužila jejich životnost a oddálil se hnilobný proces. Jestliže už však jsou v pokrmech obsaženy bakterie, můžete počítat s tím, že právě ony budou zdrojem nepříjemného zápachu a rychlého kažení potravin uložených v lednici. Abyste jejich počet eliminovali, je potřeba pečovat o prostředí uvnitř této chladící skříně zejména pravidelnou výměnou vzduchového filtru. Ten může být u některých modelů lednic instalován do zařízení již při výrobě nebo si jej můžete pořídit v podobě pohlcovače pachů bez ohledu na značku lednice prakticky do jakéhokoliv zařízení. Eliminovat pachy a šíření bakterií tak můžete prakticky v jakémkoliv typu a značce lednice bez ohledu na její funkce i vnitřní dispozici.